Dołączamy do OpenStreetMap!

Dołączamy do OpenStreetMap!

Trochę ostatnio myśleliśmy nad kierunkiem rozwoju naszej inicjatywy. W grę wchodziła aplikacja na telefony, która działała by offline (bez dostępu do internetu) z dokładnymi mapami, możliwością planowania trasy wzdłuż szlaków turystycznych i leśnych dróg, dodawania zdjęć, zapisu przebytej trasy…

No i doszliśmy do wniosku, że przecież takie aplikacje od dawna istnieją. Ba! Sami z nich korzystamy 🙂 Najczęściej są to mapy.cz i Locus Map (aplikacje na telefon). Planując przy komputerze również korzystamy z mapy.cz i ostatnio freemap.sk (polecamy gorąco, świetne mapy). Są też wśród nas fani mapa-turystyczna.pl (nie, nikt nam nie zapłacił za ten wpis 😛 ) Czasem korzystamy z map Lasów Państwowych. Dlaczego o tym piszemy? Otóż wszystkie te mapy, aplikacje, korzystają mniej lub bardziej z OpenStreetMap (takiego mapowego odpowiednika Wikipedii).

„OpenStreetMap tworzy i udostępnia darmowe dane geograficzne, jak mapy ulic, dla wszystkich i dowolnego zastosowania. Projekt został utworzony, ponieważ większość map, które uważasz za darmowe posiadają prawne lub techniczne ograniczenia co do ich użycia.”

Każdy może zostać twórcą w projekcie OSM, dodawać przeróżne obiekty, ścieżki, drogi. Niewątpliwą zaletą tego projektu jest olbrzymia społeczność weryfikująca poprawność danych.

Po co więc tworzyć koleją aplikację i wyważać otwarte drzwi? 😛

Zarejestrowaliśmy się w OSM i dodaliśmy na próbę Chatkę w Huczwicach. I co? Na freemap.sk pojawiła się od razu, na mapy.cz i mapa-turystyczna.pl po kilku dniach.

Podsumowując: nie rezygnujemy z tworzenia naszej skromnej mapy. Od teraz pomagamy współtworzyć OpenStreetMap, będące źródłem danych dla różnych serwisów i aplikacji mapowych, z których wielu z nas korzysta. Was też do tego zachęcamy 🙂

Dodaj komentarz