Idea wiatingu

Idea wiatingu

Wiating to nic innego, jak wykorzystywanie wiat, schronów turystycznych, opuszczonych chat i tym podobnych obiektów, jako schronienia.

“Nie byłam wszędzie, ale mam to na liście.”
Susan Sontag

Dlaczego warto?

Wszelkiego rodzaju wiatki i schrony turystyczne, to świetna alternatywa dla namiotu czy hamaka. To nie tylko oszczędność miejsca w plecaku, ale również zmniejszenie ciężaru ekwipunku, pozwalające na pokonanie większego dystansu. Nad schroniskami mają tę zaletę, że są całkowicie darmowe 🙂

Kto może tego spróbować?

Absolutnie każdy 😉 Jeśli kiedykolwiek nocowałaś/nocowałeś pod namiotem, to równie dobrze możesz przenocować pod wiatką 😉 Potrzebna Ci będzie karimata i odpowiedni do pory roku śpiwór.

Od czego zacząć?

Na swój pierwszy biwak wiatingowy wybierz miejsce, niezbyt oddalone od „cywilizacji”, najlepiej z zaufaną osobą. Jeśli można, rozpal ognisko, to zawsze podnosi morale i odstrasza dzikie zwierzęta 🙂

Dobre praktyki

Śmieci zabierz ze sobą

Spakuj do plecaka kilka worków na śmieci lub reklamówek. Wszystkie śmieci zapakuj i przytrocz do plecaka. Super!

Zostaw coś po sobie

Najlepiej trochę suchego drewna, jeśli to obiekt z piecem 😉 Następni turyści na pewno, ciepło o Tobie pomyślą 😉

Zrób prezent

Możesz podarować coś od siebie dla innych. Świeczkę, która uprzyjemni siedzenie po zmroku, może niedrogą, składaną piłę, albo miotłę?

Nie niszcz

Pisanie po wiatach, klejenie wlepek, a co gorsza niszczenie schronienia jest baaardzo niefajne. Ale przecież o tym wiesz 🙂

Jedyka i dwójka

W sensie fizjologicznym 😛 Nie sikaj tuż obok wiaty/chaty/czy innego schronu. A grubsze sprawy załatw przynajmniej kilkadziesiąt metrów dalej i najlepiej zakop.

Ostrożnie z ogniem

Strażak Sam na pewno się nie pojawi i nie wyratuje Cię z opresji 😛 Pomyśl dwa razy, czy wiesz co robisz...

Zapytaj o zgodę na nocleg

Wiele z prezentowanych miejsc jest prywatnych (bacówki, opuszczone chatki, wiaty). Zawsze sprawdź, czy właściciel niema nic przeciwko Twojej obecności.

Dodaj komentarz