Darmowe gorące źródła na Słowacji

Darmowe SPA na Słowacji

Termalne i mineralne źródła za darmo

Nasz poprzedni artykuł o gorącej atrakcji Kalamenów, cieszył się dużym zainteresowaniem. Dlatego postanowiliśmy rozwinąć temat i opisać wszystkie znane nam darmowe miejsca z wodą termalną i mineralną na Słowacji.

Trochę nam zajęło odwiedzenie wszystkich tych miejsc osobiście. Zaczęliśmy w listopadzie zeszłego roku, a skończyliśmy w lutym bieżącego. Bez pośpiechu, zwykle przy okazji naszych podróży na Słowację, kompletowaliśmy wspomniane atrakcje. I tak mamy dla Was siedem ciekawych miejsc, dla amatorów darmowego SPA 😛

1. Termalny prameń Kalameny

Chyba najbardziej znane takie miejsce na Słowacji. Znajduje się w niewielkiej miejscowości Kalameny, w Górach Choczańskich. Woda ma tu intensywny siarkowy zapach i temperaturę około 33°C.

W roku 2000 był tu wykonywany próbny odwiert, w wyniku którego z głębokości 500 metrów wypływa lekko zmineralizowana , wodoroweglano – siarczanowa, hipotoniczna woda. Inwestycja mimo upływu kilkunastu lat nie została dokończona. Przestrzeń wokół jeziorka została zagospodarowana przez mieszkańców. Dno zbiornika wysypano drobnymi kamieniami, postawiono ławki oraz wychodek. Nad przepływającym obok strumieniem powstał mostek. Nierzadko można tu spotkać biwakujących w namiotach amatorów gorących źródeł.

Z biegiem czasu miejsce stało się dość popularne i chętnie odwiedzane przez Czechów, Polaków, Ukraińców i oczywiście samych Słowaków. Powstał płatny parking (1,5€ za dobę) gdzie można bezpiecznie zaparkować kamperem, jak i samochodem osobowym.

Chętnych do kąpieli nie brakuje przez cały rok, o każdej porze dnia i nocy. Nierzadko widać rozbite wokół zbiornika namioty, a czasami również palące się ogniska.

2. Travertinové jezírko Kráter

Znajduje się, w mającej za sobą lata świetności, uzdrowiskowej miejscowości Vyšné Ružbachy. Zbiornik ma kształt krateru. Takie kratery powstają w wyniku zapadnięcia się kop trawertynowych, które tworzą się wokół bogatych w wapń źródeł mineralnych. W Wyżnych Rużbachach (Vyšných Ružbachoch) znajdują się cztery duże oraz kilka mniejszych kraterów trawertynowych. Największy z nich ma 20 metrów średnicy i około trzech metrów głębokości i jest największym jeziorem trawertynowym na Słowacji.

Pozostałe tamtejsze kratery są suche. Spośród nich na szczególną uwagę zasługuje Krater Kapliczkowy (Kaplnkový kráter), którego nazwa pochodzi od stojącej na jego brzegu kapliczki. Pod względem  rozmiarów 51 × 32 metrów i szerokości 4,5 metra jest największą formą tego typu na Słowacji. Z kolei z krateru Smerdžonka do dziś ulatnia się tlenek węgla, dlatego nazywany jest on także Jamą Śmierci.

Przedstawiony na zdjęciu krater napełniany jest wodą termalną ze źródła Izabela, drążącą w ziemi urocze ścieżki. Temperatura wody to 23 stopnie. Jeziorko ma błękitno-seledynową barwę.  Od 1967 roku jest pod ochroną – kąpiel na własną odpowiedzialność.

3. Minerálny prameň Zlá voda

Ten niewielki trawertynowy zbiornik znajduje się na obrzeżach wsi Rojkov. Dno oraz brzeg zbiornika są zabudowane deskami (uwaga, ślisko!). Woda jest letnia (nie zamarza nawet zimą, utrzymując temperaturę około 7 stopni), bardzo silnie zmineralizowana i pełna bąbelków CO2. Z jeziorka rozciąga się piękna panorama na pobliskie góry.

Zlá voda jest doskonałym miejscem do schłodzenia się po wędrówkach szlakami pobliskiej Małej Fatry. Szczególnie polecana jest osobom ze schorzeniami reumatycznymi. Teren wokół jesziorka jest zagospodarowany, są tam ławki i kosze na śmieci, a trawa jest regularnie koszona.

4. Termálne pramene Stankovany

Termálne pramene Stankovany

Na terenie rezerwatu przyrody Močiar (Prírodná rezervácia Močiar) istnieje źródło termalne oraz niewielki zbiornik kąpielowy (z letnią wodą). Sam rezerwat znajduje się na końcu wsi Stankovany, przy szutrowej drodze prowadzącej na Podšíp. Zbiornik czasy świetności ma  za sobą i przypomina raczej bajoro z mętną wodą.

Prírodná rezervácia Močiar

Jednak, nie zbiornik jest tu największą atrakcją. Są nim piękne, pachnące siarką, barwne formacje trawertynowe.

Prírodná rezervácia Močiar
Formacje trawertynowe
Prírodná rezervácia Močiar
Kolorowe cieki
Prírodná rezervácia Močiar
Formacje trawertynowe

Rezerwat Močiar znajduje się niedaleko ujścia Orawy i Wagu i rozciąga się na powierzchni ok. 8 hektarów i podlega 4. stopniowi ochrony. Chroni się tu trawertynowe formacje i wiele unikalnych gatunków roślin.

5. Termálny kúpeľný prameň Kaďa

Termálny kúpeľný prameň Kaďa

W miejscowości Liptovský Ján znajduje się trochę mniej popularne (niż np. Kalameny) gorące źródło oraz jeziorko. Woda ma tutaj temperaturę około 23 stopni (w tak zwanej kadzi) i jest pełna bąbelków. Teren wokół jeziorka jest doskonale zagospodarowany. Do dyspozycji gości są ławki, wiata i WC.

6. Termálny prameň pri Chorvátskom Grobe

Termálny prameň pri Chorvátskom Grobe

Niedaleko Bratysławy, w miejscowości Chorvátsky Grob, bije najgorętsze w naszym zestawieniu gorące źródło. Nie oferuje zapierających dech w piersiach widoków, a samo otoczenie, też nie jest najpiękniejsze. Za to woda ma tutaj aż 50 stopni! Tuż obok jest drugi odwiert z chłodniejszą wodą  (ok. 24 stopnie), dzięki czemu możemy sobie regulować temperaturę kąpieli.

7. Termálny prameň Lukavica

Termálny prameň Lukavica

No i na koniec nasz hit! W leżącej obok Žarnovicy, niewielkiej Lukavicy, a właściwie to na jej peryferiach 😛 znajduje się urocze miejsce na termalną kąpiel 🙂 Woda ma 35 stopni. Prowizoryczny zbiornik nie jest zbyt duży i wyłożony betonowymi płytami. Mimo to samo miejsce, jak i okolica nas urzekła.

Termálny prameň Lukavica

Zaparkować można kilkadziesiąt metrów przed odwiertem, na leśnym parkingu. Okolica jest bardzo cicha i spokojna, polecamy gorąco 🙂

Dodaj komentarz